Information about Cookies On This Site

We use cookies on the site for our own business purposes including keeping track of your preferences


SEIKO
KolayTarama

Gözleriniz iyi durumda mı?

Hangi uyarı işaretleri var?


Yaşam beklentisinin artışıyla ne yazık ki göz hastalıklarında da artış oldu.

AMD kuru ve ıslak AMD olarak ikiye ayrılır. Eğer bu hastalıklar yeterince erken teşhis edilirse, tüm vakaların %90’ı başarılı şekilde tedavi edilebilir. Bu, yaşam kalitesini arttırmak ve ileri yaşlarda dışa bağımsızlıkta önemli bir avantajdır.

Kuru AMD

50 yaşın üzerinde, AMD vaka sayıları artmaktadır. Bu bozukluk maalesef görüşün en keskin olduğu yerde meydana gelmektedir. Merkezi görüş kötüye gider, oysa çeperde daha uzun süre sabit kalır. Merkezde görüş kaybı hastaya büyük ölçüde hasar verir, örneğin araba kullanırken veya okurken. Erken semptomların içinde “renk parlaklık çizgileri” denilen ışık azken bulanık görmeler vardır, ör. banyo fayansları aniden bükülür ve pencere çerçeveleri artık düz değildir veya harfler çarpık görünür. Bu uyarı işaretleri çok ciddiye alınmalıdır. Kuru AMD ‘nin bir erken bir de geç evresi bulunmaktadır, her ikisi de günümüzde kolayca tedavi edilmektedir.

Islak AMD

Islak AMD ‘nin erken evresi retinanın altındaki plakların keseleşmeye neden olmasıyla oluşmaktadır. Bu AMD şekli de ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

AMD’nin nasıl geliştiği konulu bir filmi izleyin: http://www.scienceofamd.org/